Alex Walker, House of Muchness, 20. 3. 2019

Poslanica Joyee (8 let) in Jojo (11 let) iz Avstralije ob svetovnem dnevu gledališča za otroke in mlade

Joyee in Jojo sta deklici, ki sodelujeta v ustanovi House of Muchness, »okolju, kjer so mladi ljudje lahko del skupnosti in razvijajo socialne stike, umetniško izražanje in najdejo svoj ustvarjalni duh« v avstralskem Brunswicku. Deklici sta se pogovarjali z ustanoviteljem in umetniškim direktorjem, Alexom Walkerjem.
:
:

Joyee (8 let)

Vse je povezano z gledališčem. Rojena sem bila v prostoru, kjer je gledališče zelo pomembno. V Indiji.

In čeprav sem bila v sirotišnici, sem se zavedala pomena gledališča. Moja mama je del gledališča. Jaz sem del gledališča. Sodelujem v ustanovi House of Muchness, ki je neke vrste gledališče – tu prirejamo predstave. Takšne stvari. Vsak otrok ima pravico početi zabavne stvari. House of Muchness je zabavna. Rada imam tudi Bollywood, ker je povezan s svetom, iz katerega izhajam.

Vse je gledališče. To je težko pojasniti. Tega ne bi skušala pojasniti nekomu, ki ne razume, kar odpeljala bi jih tja, jim pokazala, da bi videli na lastne oči.

Gledališče smo vsi. Kar koli počnete, je gledališče. Vse okoli vas je gledališče. Vi ste gledališče. Vaše telo deluje kot gledališče. Uprizarja veliko predstavo. In ta predstava je vaše življenje.

Brez gledališče ne bi bilo domišljije. Mi ne bi mogli biti mi. Brez zgodb bi se ves čas dolgočasili. Bili malce žalostni – ne bi se počutili zares dobro. Bilo bi kot luna. Nihče se ne bi mogel sporazumevati z drugimi zaradi velikih klobukov.

Če nimaš domišljije, lahko to popravi samo gledališče. Gledališče te nauči stvari. Lahko te uči o ljubezni. O njenih različnih oblikah. In kako se različni ljudje, ki ne vedo, ali se lahko imajo radi, lahko imajo radi. Če je zgodba zelo močna, nas lahko v resnici spremeni. Gledališče je posebno in dobro in lepo. In imeti moramo vse te občutke – če smo zaradi predstave lahko žalostni, nas prav tako lahko navda z upanjem – da se lahko pozneje zgodi tudi kaj dobrega. In v večini primerov se.

 

Jojo (11 let)

Stara sem 11 let in sem dislektična. Sem oseba, ki včasih preklinja. Rada imam ljudi, ki me razumejo takšno, kot sem. Želim biti del nečesa. Sem oseba, ki bi rada spremenila svet. Sodelujem v Children's Party, ki govori o otrocih in idejah in politiki v gledališki predstavi. Na ta način bi lahko začela spreminjati svet.

Gledališče je pomembno, ker prikazuje zgodbe. Zgodbe različnim generacijam prikažejo, kaj se dogaja. Od kod so prišli, zakaj so tu in kako so tu. Stvari, ki jih moramo vedeti. Potem lahko razumemo ljudi in njihove navade.

Moja prva predstava je bil pravzaprav glasbeni festival v Adelaidi in jaz sem bila v maminem trebuhu. Prva predstava, ki se je spominjam, je bila opera. Rogerjev bratranec je namreč operni pevec. Roger je bil moj dedek.

Rada imam gledališče, kjer moraš uporabljati domišljijo, svojo domišljijo, ki je drugačna od domišljije drugih. Ker je stvari v predstavi težko videti ali jih ni tam, si jih moraš predstavljati. Izmisliš si jih. In potem jih lahko zelo dobro vidiš. Ampak ljudje imajo lahko v glavah drugačno zgodbo ali podobe v primerjavi s tistimi v tvoji glavi.

Če otrok ne boste vodili v gledališče, bo gledališča konec. Gledališče prikazuje življenja in srca in duše v akciji. Če bi sama peljala otroka v gledališče, majhnega otroka, mu ne bi ničesar povedala ali pojasnjevala. Gledal bi predstavo in potem bi jo on pojasnil meni.

Če bi mi rekli, da ne smem več v gledališče, bi me to razžalostilo in razjezilo.

Če ne bi videla nekaterih stvari, ki sem jih videla v gledališču, jaz ne bi bila jaz.

In rada sem jaz.

Svetovni dan gledališča za otroke in mlade