STA, 19. 11. 2019

Drugajanje s premiero predstave Heroj 3.0, ki se odreka besedam

Festival Drugajanje, ki v 18. izdaji nadaljuje s tradicijo zbliževanja mariborskih srednješolcev s sodobno uprizoritveno umetnostjo, ima letos poudarek na sodobnem plesu. Hkrati prinaša premiero predstave Heroj 3.0, v kateri se doslej že dobro uigrani dvojec Uroš Kaurin in Vito Weis odreka besedam.
:
:

Foto: Toni Soprano

Drugajanje je festival, ki ga prireja ljubljanski zavod Bunker v sodelovanju z Drugo gimnazijo Maribor. Gre za koncentriran kratek festival sodobne umetnosti, ki so ga začeli z željo, da mlade seznanijo s sodobno uprizoritveno umetnostjo in da predstave, ki redko zapustijo Ljubljano, pripeljejo v Maribor.

"Pred 18 leti smo stopili v radikalno drugačno resničnost v Mariboru, kot smo ji priča danes," je na današnji novinarski konferenci povedala producentka festivala Alma R. Selimović.

Druga gimnazija se je takrat sicer že precej umetniško angažirala, ni pa še imela ustrezne infrastrukture, tudi ponudba uprizoritvene umetnosti v Mariboru je bila manjša. "Gradili smo na potrebi po uprizoritvenem programu s poudarkom na fizičnem gledališču in sodobnem plesu, za katera smo tako v Bunkerju kot na Drugi gimnaziji presodili, da manjka v Mariboru, predvsem pa manjka v ponudbi za mlade," je še povedala Selimovićeva.

"V Mariboru se je medtem spremenila kulturna krajina, zato ne prihajamo več kot nek satelit v Maribor s svojim odrom in predstavami, ampak prihajamo z odprto roko za sodelovanja. Tudi letošnji program je sestavljen iz lokalnih sodelovanj," je dodala.

Letos bo Drugajanje potekalo od 25. do 28. novembra, ponovno na matičnem odru - v Amfiteatru Druge gimnazije Maribor. Programski fokus vsa leta ostajata sodobno gledališče in ples, s tem da slednji letos stopa nekoliko v ospredje. "Na žalost nekatere vrzeli, ki so bile zaznane pred 18 leti, še vedno ostajajo. Ponudba najstnikom na področju sodobnega plesa je premajhna," je dejala producentka.

V sodelovanju z društvom Nagib bodo uprizorili najnovejšo predstavo koreografinje in plesalke Maje Delak z naslovom Samo za danes. Gre za predstavo, ki nastaja po metodi instantne kompozicije in za katero so ustvarjalke razvile številna orodja, s katerimi se na odru sporazumevajo in pogajajo, kaj se bo pravzaprav zgodilo.

Festivalsko dogajanje bo odprla predstava Velika pričakovanja avtorskega kolektiva Beton Ltd., v kateri se deloma odreka besedi in svojo predstavo gradi na koreografiji, skozi katero se lotevajo identitetnih politik.

Podobno temo nagovarjata Borštnikova nagrajenca Uroš Kaurin in Vito Weis, ki se vračata s tretjim delom projekta Heroj, ki sta ga naslovila Več kot besede. Oba sta doživela Drugajanje že kot dijaka, zato bo torkova premiera v Amfiteatru Druge gimnazije zanju posebno čustveno doživetje.

Predstava, ki je nastala v produkciji društva Moment in je popolnoma brez besed, nadaljuje z raziskavo odnosa med igralcema. "Govori o prijateljstvu, bratski ljubezni, predanosti, obvezi, zavezi. Kako daleč si pripravljen iti v tem odnosu, koliko si se pripravljen podrediti, se predati, biti voden, ali pa biti tisti, ki vleče," je povedal Weis.

Drugajanje bo zaključila predstava Snježane Premuš in Roka Vevarja Poiesis sebstva, ki jo je Klub mladih selektoric izbral kot izziv za svojo generacijo.

Del letošnjega festivala je tudi projekt Akupara. Izdelke, ki so nastali v sodelovanju slovenskih ustvarjalcev s priseljenci in begunci, je Tomaž Tomljanović postavil v instalacijo Krajine ali pejsaži občutenega, ki bo na ogled v Centru za kreativnost Maribor. Prav tako je festival odkupil nastale tekstilne izdelke, ki jih bodo prejeli dijaki Druge gimnazije, in s tem omogočil razvoj etične blagovne znamke.

Drugajanje

Povezani dogodki