Cirkuški dežnik je lahko …!

Produkcija: Zavod Bufeto, Theatre korolevski giraf (Estonija)

Projekt se na svojstven način poigrava tudi z izkoriščanjem mestnih ambientov kot cirkuške scenografije, saj cirkus, ki se igra z mestom, žonglira z granitnimi kockami in dresira mestne golobe, ne potrebuje cirkuškega šotora … dovolj je že, da se odpre en sam dežnik … in cirkus se lahko začne…


Foto: Zasebni arhiv Theatre korolevski giraf

S projektnim sodelovanjem s Theatrom Korolevski Giraf iz Estonije, ki poteka v obliki umetniškega laboratorija, kjer je situacija v razvojnem smislu žanra klovnade in cirkusa podobna kot v Sloveniji ter v želji po izmenjavi in nadgradnji umetniškega znanja in razvoja sodobne, večzvrstne uprizoritvene scene, ki spaja žanre od cirkusa do gledališča, lutk in klovnade, neobremenjene s tradicijo in kanoni, Zavod Bufeto skupaj z estonskimi umetniki izvaja produkcijo Moj cirkuški dežnik je lahko …!, s čimer festival Klovnbuf tudi tokrat ne »vstopa« v prestolnico kot od mesta ločena entiteta, temveč se vzpostavlja kot del mesta, saj  bo projekt dobesedno nastajal na očeh prebivalcev mesta ter z njihovo (ne)posredno vpletenostjo v njegovo realizacijo.

Theatre Korolevski Giraf, katerega ustanovitelja sta Stanislav Warkki in Larissa Lebeda, je v svojih več kot 25 letih sodeloval z mnogimi svetovno znanimi umetniki kot so Slava Polunin,Terry Gilliam, Shusaku Takemuchi, Chulpan Khamatova … s svojimi predstavami pa gledališče gostuje domala po vsem svetu.

Korolevski Giraf namreč ustvarja v žanru t.i. »bele klovnade« - redke, subtilne umetniške forme, v kateri preko svojstvene kreativne metode inovativno združujejo moderne vizualne forme s klovnado, folkloro, ritualnim plesom ter drugimi »nepričakovanimi« ekspresivnimi elementi, ki rezultirajo v edinstvenih, samosvojih predstavah, ki gledalce vsekakor ne puščajo ravnodušne.

Zavod Bufeto je edina profesionalna ustanova, ki v Sloveniji goji in razvija klovnovsko gledališče - sintezo klovnade, cirkusa in gledališča. Z zlitjem cirkuško-klovnovskih veščin in dramaturških pristopov rahlja okvire tako klasičnega dramskega gledališča kot tudi tipičnega cirkuškega šova. V Zavodu Bufeto poleg soustanoviteljev - Ravila in Natalije Sultanov, diplomantov moskovske akademije za cirkuške umetnosti, delujejo mnogi priznani slovenski gledališki ustvarjalci.


Vir: http://veza.sigledal.org/uprizoritev/cirkuski-deznik-je-lahko