Umetnost procesa: Umetnica na preizkušnji

:
:

Foto: Nina Pernat

Improvizacijsko gledališče je v svoji biti umetnost “biti tukaj in zdaj”, sama narava improvizacije je, da se z vsakim naslednjim trenutkom, korakom, besedo, prizorom, poslovimo od prejšnje ideje in pozdravljamo novo. Improvizacijsko gledališče je hkrati umetnost procesa kot tudi slavljenje trenutka. Sama narava improvizacijskega gledališča je tudi ta, da se z vsako predstavo poslovimo od nje, saj je neponovljiva. V nasprotju s slikarkami_ji, pisatelji_icami, filmom, kjer so produktni “končni” in lahko avtorji_ice pokažejo svoje slike, knjige, celovečerce, improvizacijsko gledališče nima končnega produkta. V resnici je končni produkt proces, v katerega povabimo publiko, ter se tako razgalimo in hkrati ustvarjamo performativno vrednost ustvarjenega.
Vsak konec je namreč nov začetek, tako pravijo. Od česa se poslavljamo, ko zapuščamo zgodbo, idejo, človeka, sebe...in ... Zakaj? Sara se v svoji prvi improvizirani solo predstavi poslovi od soigralcev in se sooči z praznino, ki jo le-ti pustijo. Kako jo ta praznina obogati, kaj ji da, kaj ji vzame, koga in kaj sreča, ko ostane sama? S pomočjo glasbenika se spusti v neznano, in postavlja več vprašanj kot odgovorov. Pri predstavi Umetnost procesa: umetnica na preizkušnji gre za plod dolgoletnega raziskovanja in ustvarjalne poti ene od najbolj vrhunskih in mednarodno priznanih ustvarjalk improvizacijskega gledališča na našem področju. Gre za vrhunski izkaz trdega dolgoletnega dela, ki prevprašuje kako daleč gre ustvarjalka_ec lahko pri izpopolnjevanju svoje obrti in čemu se mora odreči oziroma od česa vsega se mora posloviti. Predstava bo tankočutno ohranjala ravnovesje med dostopnostjo, ki jo preko ranljivosti omogoča format gledališke improvizacije, a hkrati odpirala vprašanje kako zahtevna je v resnici lahko ta umetniška zvrst.

Sara Šoukal (1985) je samozaposlena v kulturi kot gledališka pedagoginja in performerka. Je ena izmed vidnejših in aktivnejših figur na področju improvizacijskega gledališča pri nas. Z improvizacijskim gledališčem se prvič sreča l. 1994 kot članica prve otroške skupine v Sloveniji pod vodstvom Andreja Rozmana- Roze, in kasneje Mojce Dimec; oba takrat člana Gledališča Ane Monro. Redno se izobražuje in nastopa v tujini (Seattle, Leuven, Pariz, Dublin, Uppsala, Goteborg, Berlin, Copenhagen, Budimpešta, Wurzburg, Amsterdam, idr.) in doma (Sindikat odklonskih entitet, Rdeče zore, Goli oder, Igraj se z mano, idr.). Med drugim je tudi članica dveh mednarodnih projektov, Ohana (evropsko združenje maldih improvizatorjev in improvizatork) ter Project Eve (evropsko združenje improvizatork), preko katerih si izmenjuje znanja in se mreži z vidnejšimi imeni evropske impro scene. Neprestano se izobražuje na področju impro gledališča in povezuje svoja znanja z drugimi umetniškimi
izrazi, nazadnje na primer pri sorežiranju mladinske interdisciplinarne predstave Cypher z Žiganom Krajnčanom. Sara je sicer univerzitetna diplomirana geografinja Filozofske fakultete v Ljubljani.

Avtorica in performerka: Sara Šoukal
Glasba: Justin Durel, Urh Mlakar
Izvršna producentka in PR: Eva Jus
Oblikovanje luči: Veronika Hana Grubič
Foto in video: Katja Predan, Asiana Jurca Avci, Erik Contreras Mencinger
Oblikovanje: Anže Jesenovec
Umetniško svetovanje: Maja Dekleva Lapajne
V sodelovanju z/s Pionirski teater, IGLU
Projekt sofinancira Mestna občina Ljubljana